Dinopark Ostrava 

Dinopark Ostrava, dne 18. 6. 2016


  1. Co je vlastně dinopark?
    DinoPark je tematický zábavní a vzdělávací park se statickými či robotickými ozvučenými modely prehistorických zvířat v životních velikostech umístěnými v přírodním prostředí i v městské zástavbě. Vystavené exponáty jsou vyráběny patentovanou technologií jako autentické kopie druhohorních ještěrů.
    Při výrobě všech modelů pravěkých zvířat vystavených v DinoParcích se postupuje podle vědeckých poznatků a nalezených fosilií. Pohyblivé, robotické modely jsou řízeny počítačem a poháněny vzduchotechnikou, aby jejich pohyby byly přirozené a plynulé. Součástí Dinoparků jsou 3D, nebo 4D projekce speciálně vyrobených tematických filmů, dětská paleontologická hřiště s ukrytou kostrou pravěkého tvora, občerstvení, obchody se suvenýry a mnoho dětských atrakcí, vše ve stylu druhohor. Tak praví Wikipedie.
    V naší republice je celkem 5 dinoparků a jeden z nich je Dinopark Ostrava. To je vlastně název, protože nikde není psáno, že je v Ostravě. Kdo chce tento dinopark navštívit, musí jet směrem na Orlovou a jeho cílová stanice je v Doubravě. Název byl vybrán podle nejznámějšího města severní Moravy, které zná každý. Doubrava tak známá není. Tam, kde dříve stála šachta a naproti byla halda, to znají už jen pamětníci. Tento terén byl upraven tak, že nyní to napadne málo koho. Území haldy bylo dobře vybráno, protože terén je trochu členitý a tím pádem i zajímavější. Vůbec nepůsobí nudným dojmem. Navíc v okolí je hodně zeleně, takže během vegetačního období si připadáte jak v rekreační oblasti. Dinopark je dostupný jak autobusem, jehož zastávky jsou blízko brány do areálu, samozřejmě také autem. Na parkovišti necháte své vozidlo a směřujete k pokladně, kde zakoupíte vstupenky.
    Pokud se člověk rozhodne navštívit takovou atrakci, jistě se zajímá o otvírací dobu. Dinopark je otevřen od dubna do října, ale v těchto měsících jen o víkendech, od května do září je v provozu celodenně vždy od 9 - 18 hodin. Na dinopark si totiž člověk musí udělat čas, nemá cenu areálem jen proletět. Navíc je docela rozlehlý a opravdu je tam co vidět. My jsme tam strávili asi tři příjemné hodiny. Navíc bylo i krásné počasí, nádherné nebe, takže bylo co fotit a užívat si to.
  2. Jak to v dinoparku vypadá + 3D kino
    Areál dinoparku má vlastně dvě části, horní a dolní. Hned za branou se ocitnete v jeho horní části, která je i bezbariérová. Určitě každého potěší informace, že můžete fotit nebo filmovat co hrdlo ráčí, nikdo vás neomezuje. Abychom se trochu zorientovali, prohlédneme si plánek dinoparku, vidíme na něm spleť uliček s vyznačenými orientačními body. Podle mě je plánek velmi hezky a podrobně vytvořen. Myslím, že tam nikdo nezabloudí, pokud se držíte vyznačené trasy, vždy vás ulička dovede na místo, kde se zorientujete. Brzy po vstupu jsem vytáhla z kabely foťák a prakticky už jsem ho neschovala. Hned na začátku jsem fotila jak o duši, to jsem ještě netušila, co mě čeká dál. Prohlížíme si první stánek s občerstvením, tady má všechno předponu dino- ... Takže můžete navštívit Dinogrill, DinoCafé, Dinobludiště a když to na vás přijde, tak skončíte na DinoWC. My ovšem děláme první malý okruh nahoře, jsme lační po informacích, proto čteme popisy k exponátům a já samozřejmě vše fotím. Najednou spatříme kino. Není to obyčejné kino, jsme v dinoparku, tak v ceně vstupného je návštěva Dinokina. Máme štěstí, právě se chystá promítání, tak šup šup, abychom to stihli. U vchodu slečna každému nabízí speciální brýle, protože my jdeme do 3D kina.
    Unikátní 3D kino je součástí DinoParku, je umístěno hned na začátku prohlídky DinoParku. Jedná se o technicky velmi náročné zařízení, které dokáže promítat 2 obrazy současně, vzniká tak dojem plastičnosti obrazu. Návštěvníkovi jsou zapůjčeny 3D polarizační brýle a on dokáže film vnímat plasticky, vzniká tak iluze trojrozměrné projekce. Abyste nečekali nějaké nóbl kino, ono je to takové kino v dinosauřích podmínkách. Vpředu je pár pařezů, které jsou celkem nízké, takže jsou spíše pro děti. Většina návštěvníků při promítání stojí, ale já to vidím tak, že kino je na začátku prohlídky a člověk je tím pádem ještě čerstvý. A co teprve až začnou promítat film Příběh mláděte... Efekty 3D vás pohltí natolik, že máte dojem, že se ocitáte v prostoru, kde sopka chrlí horké kameny a málem uhýbáte, aby vás to nezasáhlo. A když tam spatříte "živé" dinosaury, to jste už v druhohorách a prožíváte dobrodružství mláděte, které nakonec bylo přijato tlupou a film končí optimisticky, mládě si to vykračuje dál a má pocit bezpečí. Film je doplněn hudbou a mluveným slovem, takže to opravdu není nuda. Film končí a vy odevzdáte polarizační brýle a jdete dál vstříc dalším atrakcím.





3. A teď něco pro děti
V dinoparku se samozřejmě počítá s dětským návštěvníkem. Žijeme v době, kdy mnohé malé děti znají dinosary z filmů, knížek, nosí je na tričkách, tužky nebo pastelky jsou ozdobeny motivem dinosaura. Kladu si otázku, co i ty menší děti přitahuje na dinosaurech, vždyť ti žili v druhohorách, většinou v období jury a pro generaci jejich rodičů to, myslím, tak populární nebylo. Možná ten přelom způsobil film Jurský park. Nevím, ale docela by mě to zajímalo.
Kdo projektoval tento dinopark, musel také znát děti, aby to pro ně jednak nebylo nudné, ale pamatuje se tam na to, aby se děti mohly věnovat tělesným aktivitám, zapojit se a třeba si i protáhnout tělo. Proto si návštěvník nemůže nepovšimnout dětských atrakcí. Jednou z nich je DinoRace, je to unikátní dráha pro malé děti. Vlastní šikovností za použití malé síly se projedete mezi dinosaury na 100m dlouhém okruhu.
Možná někoho překvapí Mini ZOO, ale dnešní děti mnohdy lační po tělesném kontaktu, většinou vysedávají u počítače, jejich ruka téměř neustále projíždí mobil. Někdo má sice doma zvířátko, většinou pejska, ale tady nejen vidí, ale může si i pohladit ovečku, nějakého kozlíka a hned je úsměv na tváři. Název Mini ZOO je trochu nadnesený, protože těch pár zvířat je málo, aspoň králíky tam mohli přidat, když stejně ta zvířata musejí krmit. Jenže s živým tvorem jsou starosti. Takového dinosaura tam umístíte a on tam spokojeně stojí mnoho let, pokud na něm nezapracuje zub času, nemá hlad ani žádné jiné potřeby. To s ovečkami nebo kozami je už horší.

Pro děti je tam nově vytvořeno bludiště, tam jsme ani nešli, jen prošli kolem. Unikátní DinoBludiště na ploše 1.000 m2 je novou atrakcí DinoParku! Než objevíte tajemství na konci, projdete kolem skal, přes bažinu, jeskyni i tunelem. Co čeká na konci zjistí jen ten, kdo nezabloudí .. Uvnitř DinoParku najdete velké dětské hřiště s mnoha prolézačkami, houpačkami, pavoučí sítí a dalšími atrakcemi pro malé i větší děti.Tohle hřiště je obklopeno lavičkami, něco jak bývá i ve městech. Takže dospělí si odpočinou a zároveň mají své dítko pod dohledem. Mně se spíše líbilo paleontologické hřiště. Když jsme šli okolo, byl tam jen jeden kluk a většina "kostí" byla pod pískem. Úkol je následující: Kdo dokáže najít v písku kostru pravěkého tvora? Úkolem je hledat opatrně a pozorně! Který z dinosaurů leží již miliony let v písku? Takže tady si hlavně menší děti mohou i zasoutěžit, mohou si ohmatat odlitky kostí, mají tedy jiný vjem než jen ten zrakový. Zase + pro autory. Vůbec tady se to liší od jiných výstav a muzeí hlavně tím, že zde je dovoleno sahat vlastně na všechno, jsou to modely, jen u většiny je tabulka, aby to lidé neničili. Možná i takoví se najdou. Když jsem psala, že tady téměř každý fotí, trochu mě rozesmál název Fotosaurus. Ale jinak myšlenka dobrá, je pamatováno na děti, které rodiče rádi fotí, takže než jen stát u modelu dinosaura, tady si dítě může vlézt přímo do tlamy pravěkého tvora a kromě fotky má určitě i zážitek.

4.  Cesta do minulosti Země
Pokud procházíte dinoparkem, určitě vás zaujmou modely dinosaurů, to hlavně. Tito pravěcí tvorové jsou nejen dobře zhotoveni, ale některé modely jsou patrně na fotobuňku, protože když se k nim návštěvník přiblíží, vydávají zvuky, dokonce někteří otáčejí i hlavu nebo pohnou tělem, takže máte dojem, že je opravdu živý. Pak odhalíte reproduktor zabudovaný do umělého kamene a jste zase v 21. století. V dolní části vás možná překvapí laguna, ale byl to dobrý nápad využít členitého prostoru bývalé haldy a využít tuto lagunu k pravěkým účelům. Sejdete kousek dolů a ozve se řev diplodoca, který se tady máchá ve vodě, oni totiž i přes své obrovité rozměry to byli býložravci a v lagunách nacházeli zelenou potravu. Však takový obr toho musel denně spořádat!
Když je vaše pozornost zaměřena hlavně na tyto tvory z dávné minulosti, byla by škoda přehlédnout malý a celkem nenápadný pavilón. Ne, není to stánek s občerstvením nebo se suvenýry. Už na tabulce můžete číst nápis Cesta do minulosti Země. Je malý pavilon se skutečnými artefakty z dávných dob od starohor až po dnešek. Můžete tak obdivovat skutečného třetihorního škorpiona, otisk křídel pravěkých vážek, fosílie přesliček nalezených na našem území, imitaci skutečného paleontologického výkopu a mnoho dalšího.

Pavilon je vystavěn ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni a vedoucím jeho paleontologického oddělení RNDr. Josefem Pšeničkou, PhD.
Mezi ukázkami můžeme spatřit otisk skupiny trilobitů z období kambria, lokalita Jince v Čechách. Trilobit jako vůdčí zkamenělina prvohor je zastoupen i pěkným exponátem z Maroka, z období devonu.
Rostliny zastupuje například kapraďosemenná rostlina z období karbonu, z lokality Plzeň. Pěkný je kmen stromovité plavuně z doby karbonu, z lokality Ovčín. Zaujala mě mapka stratigrafického členění geologických jednotek v Hornoslezské pánvi. Kde můžeme vidět končetinu ichtyosaura? V dinoparku ano, je z jurského stáří a lokalita se uvádí Holzmaden v Německu. Mamutích zubů bylo na našem území nalezeno hodně, jeden z nich je vystaven i zde, je kvartérního stáří z lokality Plzeň. Zajímavá je fotografie zmrzlého mamuta. Jedná se o 4 měsíce starou samici, která byla objevena na Sibiři.

Byl to dobrý nápad, umístit do dinoparku tuto expozici. Na malém prostoru je to hlavní a slouží to malým i velkým. Hlavně je to přehledné, takže ve vitrínách je členění jednotlivých období např. prvohor, takže hlavní důraz je kladen na karbon a perm, protože jsme v uhelné oblasti a horníci při těžbě uhlí objevili spoustu otisků plavuní a přesliček. Můžeme zde spatřit kousek kmene přesličky Sigillaria, dosti častým výskytem v této oblasti je zkamenělá kůra stromu zvaného Lepidodendron a co je hlavní, na panelech je to i stručně popsáno. Menší dítě tady může získat prvotní informaci a pro větší děti, které sem přijdou třeba na exkurzi nebo na výlet, toho může využít učitel a má tady hezky připravenou "hodinu". Ne, na hodinu to tady není, ale zajímavé to je i pro dospělé, kteří si leccos připomenou, ale asi každý tady najde i něco nového.
Když jsme u těch poznatků, tak nesmím zapomenout ani na rostliny, ty přece také patří do pravěku.

5. Stromy a rostliny z pravěku
Unikátem světového významu je od roku 2006 v DinoParku umístěná živá druhohorní rostlina WOLLEMIA NOBILIS. Tento strom, druh pravěké borovice, byl objeven v roce 1994 v počtu pouhých 39 exemplářů v australské divočině. Pro botanika je setkání s touto rostlinou totéž, co pro biologa setkání se skutečným, živým dinosaurem. Rostlina žila na Zemi před 175 mil. lety.
Nevím, jestli znáte tento strom, ale více jsem se o něm dočetla na Wikipedii. Takže pár informací:
Wolemie vznešená (Wollemia nobilis) je druh starobylé jehličnaté dřeviny z čeledi blahočetovitých. Je to jediný žijící druh rodu wolemie.



Wolemie byla objevena v roce 1994 mezi pískovcovými skalami pouhých 150 km od australského Sydney. Byla přesněji určena až s pomocí zkamenělin, které datují její původ do období před 200 miliony let. Patří tedy mezi tzv. živoucí fosílie.
Ve volné přírodě roste méně než 100 wolemií. Místo výskytu v národním parku Wollemi je proto přísně chráněno zákazem vstupu. Vládní program pro záchranu tohoto vzácného stromu nicméně poskytl práva na rozmnožování wolemie soukromé firmě, která po rozmnožení základního množství stromů pro botanické zahrady a potřeby záchranného programu získala právo mladé stromky volně prodávat. Tomu napomohla i skutečnost, že strom lze relativně snadno rozmnožit řízkováním.
Bohužel, tento druh patří mezi kriticky ohrožené.

Mezi rostlinami můžete spatřit i některé menší palmy, které možná znáte z květinových síní.

6. Začnu rostlinami
Cykas japonský - Cycas revoluta
Oddělení - cykasorosty
Třída - cykasy
Řád - cykasotvaré
Čeleď - cykasovité
Rod - cykas (cycas)



Cykas japonský
Cykas japonský

Cykas není opravdová palma, ve skutečnosti se spíše jedná o kapradinu. Je členem starobylé skupiny cykasů, které jsou považovány za nejstarší rostliny produkující semena na Zemi. Řadíme ho mezi nahosemenné rostliny. Cykas zde byl dokonce dříve než dinosauři a vrcholu svého vývoje dosáhl v době před 300 miliony lety v geologickém období svrchního karbonu, což je období, které se považuje za dobu tvorby černého uhlí. Většina cykasů vyhynula společně s dinosaury na konci druhohor. V současné době je popsáno více než 320 druhů cykasů, kdy za posledních 12 let se jejich seznam více než zdvojnásobil. Cykasy existovaly po celou dobu dinosaurů, kdy tvořily 20% celkové flory v období druhohor. Proto jsou cykysy jako takové často považovány za "živoucí fosílie", které nám poskytují okno do minulosti. V roce 2003 probíhalo posouzení cykasů z hlediska jejich udržitelnosti. Bylo zjištěno, že 53% této skupiny rostlin hrozí vyhynutí. O 7 let později to již bylo 62%. Dnes tedy hovoříme dle zprávy IUCN z října 2010 o nejohroženější skupině rostlin na Zemi.

Trpasličí palma Žumara nízká - Chamaerops humilis
Oddělení - krytosemenné
Třída - jednoděložné
Řád - arekotvaré
Čeleď - arekovité
Rod - Žumara (Chamaerops)

Žumara nízká
Žumara nízká

Tato malá palma je jako jediná domácí v Evropě.Je odolnější než jiné druhy palem. Její růst je velmi pomalý, ale i přesto její vějířovité listy vyniknou v každém prostředí. Tento druh je vhodný i k pěstování v interiérech.


Konopná palma - Trachycarpus fortunei
Oddělení - krytosemenné
Třída - jednoděložné
Řád - arekotvaré
Čeleď - arekovité
Rod - Trachycarpus

Konopné palmy patří mezi nejvíce mrazu odolné. Jejich hnědé pletivo, které obklopuje kmeny, připomíná vlákna konopí, odtud také její název. Tuto palmu je snadné pěstovat, jelikož se snadno přizpůsobí podmínkám a není náchylná na podmáčení.

Datlová palma - Phoenix canariensis
Oddělení - krytosemenné
Třída - jednoděložné
Řád - arekotvaré
Čeleď - arekovité
Rod - datlovník (Phoenix)

Datlová palma
Datlová palma

Je to jedna z nejvíce pěstovaných palem na světě. Pochází z Kanárských ostrovů, kde jsou dnes už ve volné přírodě velmi vzácné. V celosvětovém měřítku se však rozmnožují jako kulturní rostlina na milióny kusů.

Rostlinstvo druhohor
Rostlinstvo druhohor

7. Kdo jsou dinosauři?
Dinosauři (z řec. deinos + sauros = "strašný ještěr", někdy překládáno "hrozný plaz") jsou skupina živočichů tradičně řazená mezi plazy, která dominovala živočišné říši na suché zemi přes 134 milionů let v období druhohor. Nicméně dinosauři jsou mnohem podobnější a příbuznější ptákům, a proto není zařazování mezi plazy správné a odborníci je mezi plazy neřadí. Ptáci jsou jednou z mnoha dinosauřích skupin. Dinosauři se objevili ve středním triasu asi před 235 miliony let a vyhynuli (kromě jedné větve - ptáků) před 66,0 miliony let na konci svrchní křídy. Poslední dobou se však objevuje názor, že někteří dinosauři mohli přežít i do starších třetihor (paleocénu) a vymřít až před zhruba 64 miliony let. Veškeré informace o dinosaurech dnes máme nicméně pouze ze zachovaných fosílií. Ptáci jsou ve skutečnosti pokračovatelé evoluční linie dinosaurů, jak v posledních dvaceti letech dokázaly intenzivní výzkumy.
Dinosauři patří mezi diapsidní živočichy - mají dva spánkové otvory na upevnění žvýkacích svalů. Dalším typickým znakem, který odlišuje dinosaury od většiny ostatních plazů, je postavení končetin. U současných plazů jsou končetiny postaveny směrem do stran (např. krokodýli), zatímco dinosauří končetiny směřují přímo pod tělo (jako u savců). Přední končetiny byly obvykle kratší než zadní. Další významný znak je zvláštní stavba zadních končetin. Stehenní kost byla opatřena kulovitou hlavicí, která zapadala do pánevní jamky a umožňovala svislé umístění končetiny. Lýtková kost (fibula) byla na vnější straně mnohem tenčí než holenní kost (tibia) na straně vnitřní. Dinosauři měli zuby zasazeny v jamkách, podobně jako krokodýli, u plazů vyrůstají zuby přímo z čelistní kosti. Dinosauři měli různý počet obratlů, které byly mnohdy duté a vyplněné vzdušnými vaky (plazopánví). Žebra byla připojena dvěma kloubními hlavicemi.
Stejně jako ostatní plazi byli dinosauři vejcorodí (přestože se již objevily teorie o živorodosti některých druhů). Jejich vejce však nebyla kožovitá, ale měla pevnou skořápku inkrustovanou minerálními látkami, podobně jako vejce dnešních ptáků.
Výzkum L. Witmera z roku 2008 prokázal, že většina dinosaurů měla zřejmě odlehčené lebky a ty byly do značné míry vyplněné vzdušnými dutinami. (Zdroj: Wikipedie)


8. Druhohory - doba dinosaurů
Mezozoikum (druhohory) je geologická éra, spadající do eonu fanerozoikum. Zahrnuje 3 periody (od nejstarší): trias, jura, křída. Trvaly přibližně 180 milionů let.

Druhohory začaly asi před 252 mil. lety a skončily před 66 mil. lety. Toto dlouhé období je od ostatních odděleno dvěma katastrofickými událostmi, které měly za následek velké vymírání rostlinných i živočišných druhů. V obou případech ale možná šlo o vyvrcholení trendu úpadku některých skupin organismů, který započal již před delší dobou. Příčiny vymírání na rozhraní prvohor a druhohor nejsou zdaleka objasněny. Zdá se, že masivní vymírání probíhalo po poměrně krátkou dobu, řádově několik málo desítek tisíc let. Vymírání na konci křídy proběhlo pravděpodobně v rámci velmi krátké události, nejspíše jako důsledek dopadu asteroidu.

Na počátku druhohor je většina pevnin uspořádána do jediného superkontinentu Pangey, jenž se utvořil již v předcházejících prvohorách. Tento kontinent se postupně rozpadal na jednotlivé menší útvary, které se od sebe pomalu vzdalovaly. Vznikl oceán Panthalasse - předchůdce dnešního Pacifiku. Z hlediska horotvorné činnosti byla větší část druhohor klidná, v křídě začalo Alpinské vrásnění, které pokračovalo během třetihor a čtvrtohor. Jeho činností vznikla nová pohoří v Evropě a Asii jako Alpy, Karpaty nebo Himálaj. Klimatický začátek druhohor navazoval na suchý a teplý perm. V juře a křídě bylo podnebí vlhké a teplé a na Zemi se nenašly stopy žádného zalednění z této doby. Tropický pás byl široký, a i v polárních oblastech panovalo mírné klima, místy vhodné i pro šíření lesů. (Zdroj: Wikipedie)

Rozdělení kontinentů v triasu
Rozdělení kontinentů v triasu
Rozdělení kontinentů v juře
Rozdělení kontinentů v juře
Rozdělení kontinentů v křídě
Rozdělení kontinentů v křídě

9. Určování stáří na základě stratigrafie
Stratigrafie je geologický vědní obor, který studuje stáří sedimentárních vrstev hornin.Každá oblast na povrchu planety vznikala nánosy hornin, které se ukládaly v poměrně dlouhých časových obdobích. Stratigrafie určuje staří těchto vrstev na základě jejich navrstvení. Datování hornin se provádí absolutně nebo relativně (vzhledem k ostatním vrstvám). Pokusila jsem se tedy seřadit v dinoparku vystavené dinosaury podle období, kdy žili, od nejstarších.

Trias
Plateosaurus - Plochý ještěr
Doba - Druhohory, svrchní trias, před 214 - 204 mil. lety

Naleziště - Německo, Švýcarsko, Francie
Potrava - Býložravec
Velikost - 7 m

Model plateosaura
Model plateosaura

Plateosaurus byl jeden z nejhojnějších dinosaurů své doby. Zcela jistě žil ve velkých stádech, která stále putovala za potravou. Jeho zuby nebyly schopné dostatečně žvýkat, tak celé listy mohutně hltal. Potravu pak zpracovával až v žaludku pomocí velkého množství kamenů, které polykal.

Dinosauři jurského období
Mamenchisaurus - Ještěr od potoka Mamen
Doba - Druhohory, svrchní jura, před 155 - 145 mil. lety
Naleziště - Čína
Potrava - Býložravec
Velikost - délka 15 m

Mamenchisaurus
Mamenchisaurus

Mamenchisaurus se pyšnil nejdelším krkem ze všech známých dinosaurů. Dorůstal délky až 15 m a byl tvořen z 19 obratlů.

Brachiosaurus - Ramenatý ještěr
Doba - Druhohory, svrchní jura, před 155 - 140 mil. lety
Naleziště - Alžírsko, Portugalsko
Potrava - Býložravec
Velikost - délka 30 m, výška 9 m

Brachiosaurus
Brachiosaurus

Až do 70. let minulého století byl Brachiosaurus největším objeveným dinosaurem. Jeho kostra vystavená v Humboldtově muzeu v Berlíně je doposud největší smontovanou kostrou na světě.

Shunosaurus - Ještěr ze Sečuánu
Doba - Druhohory, střední jura, před 170 mil. lety
Naleziště - Čína
Potrava - Býložravec
Velikost - délka 10 m

Shunosaurus
Shunosaurus

Ještěr, který byl doposud nalezen pouze na jednom místě, a to v centrální Číně. Objeveno bylo 20 úplných koster. Patří mezi téměř neznámé dinosaury.

Ceratosaurus - Rohatý ještěr
Doba - Druhohory, svrchní jura, před 150 - 144 mil. lety
Naleziště - USA, Tanzánie
Potrava - Masožravec
Délka - 7 m

Ceratosaurus
Ceratosaurus

Ceratosaurus je jedním z nejstarších dravých masožravců. Byl skutečnou hrozbou své doby. Je však možné, že vzhledem ke své velikosti, byl také velmi líný a pomalý. Živil se tak pravděpodobně pouze mršinami.

Compsognathus - Pěkná čelist
Doba - Druhohory, svrchní jura, před 145 - 140 mil. lety
Naleziště - Německo, Francie
Potrava - Masožravec
Délka - 0,6 m
Compsognathus
Compsognathus

Jeden z vůbec nejmenších objevených dinosaurů. Vědci se stále přou o to, zda Compsognatus byl nebo nebyl opeřený. V dinoparku je vyobrazen s kůží klasického ještěra, ale je možné, že za pár let ho návštěvníci uvidí i jinak.

Diplodocus - Dvojitý trám
Doba - Druhohory, svrchní jura, před 155 - 145 mil. lety
Naleziště - USA
Potrava - Býložravec
Velikost - délka 26 m

Diplodocus
Diplodocus

Diplodocus neměl dostatečně vyvinuté zuby a tak potravu doslova hltal. K jejímu rozmělnění používal spolykané kameny. Žil vždy blízko vody, kde byla zeleň jemnější a měkčí.
Pravěký močál
Jediný, kdo měl v období velkého sucha dostatek vody, byl Diplodocus, obrovitý samec, který si vychutnával pohodlí bahnitého močálu. Bude trvat tisíce a milióny let, než právě zde budou lidé těžit uhlí. Prozatím je samec spokojený, při své velikosti už ani neměl přirozeného nepřítele. Jeho váha mu ovšem umožňovala na souši pouze omezený a nepříliš pohodlný pohyb. Celé dny tak raději ležel v bahnité tůni...

Apatosaurus (Brontosaurus) - Bludný ještěr
Doba - Druhohory, svrchní jura, před 154 - 145 mil. lety
Naleziště - USA
Potrava - Býložravec
Délka - 23 m

Apatosaurus
Apatosaurus

Obratle tohoto gigantického tvora byly vyplněny vzduchovými vaky kvůli odlehčení celé kostry. Tímto znakem je Apatosaurus prokazatelně vzdáleným příbuzným dnešních ptáků (i když se to dnes zdá překvapivé). Kladení vajec těchto veleještěrů je stále ještě velkou otázkou. Aby se vejce z velké výšky nerozbila, Apatosaurus patrně používal jakýsi chobot, kterým se vejce pomalu sunulo až k zemi.

Stegosaurus - Střechovitý ještěr
Doba - Druhohory, svrchní jura, před 155 - 144 mil. lety
Naleziště - USA
Potrava - Býložravec
Délka - 9 m

Stegosaurus
Stegosaurus

Stegosaurus patří mezi nejznámější dinosaury. Mozek tohoto ještěra nebyl větší, než vlašský ořech. Své tělo jen stěží dokázal ovládat. Pokud byl napaden nebo chtěl odstrašit nepřítele, nalil své štíty krví, které pak rudou barvou děsily útočníka.

Seismosaurus - Ještěr otřásající zemí
Doba - Druhohory, svrchní jura, před 150 mil. lety
Naleziště - USA
Potrava - Býložravec
Délka - 35 m

Seismosaurus - diplodocus
Seismosaurus - diplodocus

U tohoto veleještěra byla nalezena doposud pouze jediná kostra, a to v roce 1979 v Novém Mexiku v USA. Od té doby je kostra opatrně vyhrabávána. Stále se ale neví, zdali seismosaurus byl samostatným druhem nebo přerostlým jedincem rodu Diplodocus.


10. Dinosauři období křídy
Giganotosaurus - Ještěr jižního větru
Doba - Druhohory, spodní křída, před 112 - 90 mil. let
Naleziště - Argentina
Potrava - Masožravec
Velikost - délka 13 m

Giganotosaurus
Giganotosaurus

Kostra tohoto hrozivého tvora byla nalezena teprve před 15 lety a patří tedy k nejmladším popsaným druhům. Spolu se Spinosaurem tvoří dvojici největších masožravých dinosaurů.

Deinonychus - Strašlivý dráp
Doba - druhohory, spodní křída, před 120 - 110 mil. lety
Naleziště - USA
Potrava - Masožravec
Velikost - délka 5 m

Deinonychus
Deinonychus

Mohutné drápy na zadních končetinách mu dodávaly opravdu strašlivou zbraň. Byly hlavním nástrojem, kterým zabíjel své protivníky. Při chůzi nebo běhu je nosil zvednuté, aby se mu neotupily. Mohl být jedním z nejchytřejších tvorů té doby. Je možné, že nebýt jeho vyhynutí, vládl by na planetě Zemi nyní právě on.

Iguanodon - Zub leguána
Doba - druhohory, spodní křída, před 140 - 110 mil. lety
Naleziště - Belgie, Německo, Británie, Španělsko
Potrava - Býložravec
Délka - 10 m

Iguanodon
Iguanodon

Prvního iguanodona nalezla manželka známého paleontologa Gideona Mantella Mary Ann (pravděpodobně jí však chtěl věhlasný vědec pouze udělat radost za všechna příkoří, která si musela kvůli jeho zapálení pro paleontologii vytrpět a tak ji zapsal coby objevitele). Jedna kost příbuzného iguanodona byla nalezena v roce 2003 také v České republice.


Triceratops - Třírohá tvář
Doba - druhohory, svrchní křída, před 67 - 65 mil. lety
Naleziště - USA
Potrava - Býložravec
Velikost - délka 9 m

Triceratops
Triceratops

Triceratops byl jedním z druhů, kteří zažili zánik a vyhynutí dinosaurů na vlastní kůži. Žil v poslední fázi druhohor, v době, kdy na území dnešního Mexika dopadl obrovský meteorit.

Parasaurolophus - Hřebínkatý ještěr
Doba - Druhohory, svrchní křída, před 76 - 74 mil. let
Naleziště - USA, Kanada
Potrava - Býložravec
Velikost - délka 8 m

Parasaurolophus
Parasaurolophus

Kostěný hřeben na hlavě měl Parasaurolophus napojený na dýchací cesty. Používal ho k tvorbě impozantního a hlubokého zvuku. Je také pravděpodobné, že díky tomuto orgánu měl velmi výborně vyvinutý čich.

Troodon - Zraňující zub
Doba - Druhohory, svrchní křída, před 74 - 65 mil. let
Naleziště - USA, Kanada
Potrava - Masožravec
Velikost - délka 2m

Troodon
Troodon

Troodon byl pravděpodobně velmi chytrý dinosaurus. Při stejně velkém těle měl zhruba 7x větší mozek, než má dnešní krokodýl. Jeho inteligence mohla být tedy srovnatelná s dnešními šelmami.

Tyrannosaurus rex - Královský tyranský ještěr
Doba - Druhohory, svrchní křída, před 67 - 65 mil. let
Naleziště - USA, Kanada
Potrava - Masožravec
Velikost - délka 12 m

Tyrannosaurus rex
Tyrannosaurus rex

Tyrannosaurus je patrně nejznámějším dinosaurem vůbec, stal se jakousi ikonou druhohor. Byl nesporným vládcem svého času. I on však musel čelit katastrofě, která Zemi potkala před 65 milióny lety, dopad obrovského meteoritu a tím i drastické změně podnebí na celé planetě.

Pachycephalosaurus - Tlustohlavý ještěr
Doba - Druhohory, svrchní křída, před 76 - 65 mil. lety
Naleziště - USA, Kanada
Potrava - Býložravec
Délka - 6 m

Pachycephalosaurus
Pachycephalosaurus

Kdysi se předpokládalo, že vzhledem k velké mozkovně mohl být tento dinosaurus i poměrně inteligentní. Později se však ukázalo, že většina velké lebky byla dutá. Velmi pravděpodobně však sloužila jako dobrá zbraň při bojích o samice.

Ankylosaurus - Obrněný ještěr
Doba - Druhohory, svrchní křída, před 74 - 47 mil. lety
Naleziště - USA
Potrava - Býložravec
Velikost - Délka 9 m

Ankylosaurus
Ankylosaurus

Zatím nebyla nalezena ani jediná zcela kompletní kostra tohoto zvláštního tvora. Nejvýraznějším znakem jeho těla byl mohutný ocas, kterým se dokázal ubránit i mnohem většímu predátorovi.

Maiasaura - Dobrá plazí matka
Doba - Druhohory, svrchní křída, před 80 - 75 mil. lety
Naleziště - USA
Potrava - Býložravec
Délka - 9 m

Maiasaura
Maiasaura

Jako jeden z mála dinosaurů se tento druh staral o svá mláďata dlouho po jejich vylíhnutí, a to více než jeden rok. Maiasaura žila v obrovských stádech čítajících i několik set kusů.

Pteranodon - Létající bezzubý ještěr
Doba - Druhohory, svrchní křída, před 85 - 80 mil. lety
Naleziště - USA
Potrava - Masožravec
Velikost - rozpětí křídel 7 m

Pteranodon
Pteranodon

Jako jeden z mála létajících dravců neměl Pteranodon zuby, ale pouze tvrdé patro obou čelistí. Lovil ryby, za kterými se vydával i několik desítek kilometrů od hnízdiště.

Zdroj: Obrázky - Wikipedie, popisy DinoPark Ostrava

11. Srovnání inteligence dinosaurů

Za měřítko inteligence dinosaurů je považován tzv. encefalinační kvocient (EQ). EQ krokodýla jako blízkého příbuzného dinosaurů bylo stanoveno na hodnotu 1. Dinosauři s menšími hodnotami než 1 byli poměrně málo chytří, ale ti s vyššími hodnotami mohli být dosti inteligentní.

Sauropodomorfové 0,05 EQ (Massospondylus, Plateosaurus, atd.)
Zřejmě nejhloupější dinosauři, kteří žili převážně v triasu a na začátku jury

Sauropodi 0,2 - 0,6 EQ (Brachiosaurus, Mamenchisaurus, atd.)
Velcí býložraví sauropodi, k poměru velikosti těla měli malý mozek.

Ankylosauridi a Stegosauridi 0,5 - 0,7 EQ (Euoplocephalus, Stegosaurus, atd.)
Obrnění dinosauři jako Stegosaurus měli mozek jako vlašský ořech. Ten neumožňoval patrně více než pouhé ovládání těla.

Ceratopsidi 0,7 - 0,9 EQ (Triceratops, Styrakosaurus, atd.)
Rohatí dinosauři byli o něco chytřejší než jejich pancéřovaní příbuzní.

Ornitopodi 0,9 - 2,8 EQ (Iguanodon, Parasaurolophus, atd.)
Někteří ornitopodi svou inteligencí překonali i krokodýly a Tyrannosaury.

Krokodýli 1,0 EQ
Současní příbuzní dinosaurů podle nichž se měří dinosauří inteligence.

Allosauridi a Tyrannosauridi 1 - 2,2 EQ (Allosaurus, Tyrannosaurus, atd.)
Velcí draví dinosauři byli se svou inteligencí hned za krokodýly.

Ornitomimosauři, Troodontidi a Dromeosauridi 5,5 - 8,6 EQ (Deinonychus, Ornitomimus, Raptoři, atd.)
Mazaní a ve smečkách lovící dravci patřili mezi nejchytřejší dinosaury.

Bambiraptor feinbergorum 12,5 - 13,8 EQ
Náš vítěz v inteligenčním porovnání. Nejchytřejším dinosaurem je malý opeřený dinosaurus příbuzný Troodona. Pro srovnání je ovšem nutné dodat, že v podstatě všichni dnešní ptáci jsou ale ještě chytřejší než tento nejbystřejší dinosaurus.

Zdroj:  stránky DinoPark Ostrava

12. Zajímavosti o dinosaurech

Nejdelší drápy má Therizinosaurus, měl je až 1 metr dlouhé.
Nejkratší jméno dinosaura je Mei.
Nejdelší jméno dinosaura je Micropachycephalosaurus.
Tyrannosaurus měl 13x lepší zrak než člověk.
Nejpočetnější stádo dinosaurů mohlo mít až několik tisíc jedinců.
Největším opeřeným dinosaurem byl Gigantoraptor.
Nejdelší lebku měl rohatý Pentaceratops.
Největší ptakoještěr byl Quetzalcoatlus s rozpětím křídel 18m a vážil však kolem 100 kg.
Nejpodivnější dinosaurus byl Microraptor gui, který měl čtyři křídla.
Předchůdce Tyrannosaura měřil jen 3 metry a na hlavě měl zvláštní hřeben byl pojmenován Guanlong.
Největším masožravcem byl Spinosaurus, měřil více než 18m.
Největším býložravcem byl téměř neznámý Amphicoelias, který mohl dosahovat délky i přes 50m.

Zdroj: stránky DinoPark Ostrava

13. Moje zamyšlení nad prohlídkou dinoparku
V dinoparku jako takovém jsem byla vůbec poprvé. Je jich u nás pět, ale tohle byla moje první návštěva. Doposud jsem se spíše zajímala o jiné věci, ale nemohu říci, že bych o dinosaurech nevěděla. Je to hlavně období druhohor, které patří ke geologii, kterou jsem prostudovala a mám dost ráda. Proto jsem na tento výlet už šla s určitými vědomostmi, ale představu o tom, co dinopark nabízí, jsem moc neměla. Hned za branou jsem měla představu, že jsem se ocitla v jiném světě. V den naší návštěvy bylo nádherné počasí, nebe bylo přímo kouzelné, proto se daly pořídit moc hezké fotky. Podle mého názoru byla lokalita bývalé haldy pro umístění dinoparku zvolena opravdu dobře. Mnoho území po důlní činnosti se rekultivuje, ale toto řešení je vskutku originální. Celý park je tedy v přírodě, obklopen bohatou zelení, takže máte dojem, že jste na dovolené. Terén má dvě části a pro většinu návštěvníků je asi nenáročný. Jen stezku hbitých dinosaurů si zvolí ti, kteří nemají problém s chůzí. Pokud si chce člověk odpočinout a pořád nechodit, může využít Dinoexpresu, který je v ceně vstupenky a tak se můžete projet i víckrát, pokud je v něm místo a vy máte dost času. Překvapilo mě, že v tomto dinoparku je tolik exemplářů pravěkých živočichů a vypadá to, že do budoucna se prostor asi bude rozšiřovat a budou se navážet další modely dinosaurů(?). Pobyt v dinoparku poskytuje pěknou procházku, větší plocha umožňuje umístit jednotlivé exempláře trochu od sebe, že nemáte dojem nějakého nahuštění. U každého exponátu je tabulka s popisem, takže návštěvník je informován, může si na model dinosaura i sáhnout, samozřejmě vyfotit si vše, co se mu tady líbí. Stánků s občerstvením je tak akorát, možná by se tady uplatnilo aspoň pár laviček navíc, aby si návštěvníci mohli trochu posedět a nasávat atmosféru tohoto prostředí. Nápadné je, že je zde dost pamatováno na děti, proto návštěva dinoparku je vhodná nejen pro rodiny s dětmi, ale také pro výlety nebo školní exkurze.
Jsem moc ráda, že jsem byla do dinoparku pozvána a všem to mohu jen doporučit.

14. Úplně na konec video z Labyrintu (bludiště)


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky